Guarana – alternatywa dla kawy, która zawiera aż 3 razy więcej kofeiny

Większość z nas każdy dzień rozpoczyna od kubka lub filiżanki kawy. Niezależnie od tego czy pijemy latte, espresso czy klasyczną małą czarną taki kop energii pomaga nam zacząć dzień, obudzić i zebrać do działania. Mimo, że nasz ulubiony napój ma wspaniały smak i niepowtarzalny aromat, niestety także nam szkodzi. Podnosi ciśnienie i wypłukuje z naszego organizmu magnez, który zwiększa naszą odporność na stres, zwiększa koncentrację i uczestniczy w większości procesów zachodzących w naszym ciele. Kawa może nas także odwadniać, więc nieszczególnie służy naszej urodzie. Nawet kiedy wiemy o skutkach ubocznych picia tego napoju, trudno jednak zrezygnować z codziennej dawki kofeiny. Na szczęście istnieje o wiele zdrowsza alternatywa dla kawy to guarana. Proszek ten o brązowej barwie pochodzi ze sproszkowanych nasion Paullinia cupana.

Jakie niesamowite dla zdrowia właściwości ma guarana?

Ta cudowna roślina pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Ludzie nauczyli się wykorzystywać wszystkie jej części, jednak największych korzyści dostarczają nasiona. To z nich najczęściej pozyskuje się ekstrakt. Już plemiona zamieszkujące przed wiekami lasy Amazonii stosowały guaranę jako środek dodający sił i wspierający koncentrację niezbędną podczas polowania.

Pijąc rano sproszkowaną guaranę zmieszaną z wodą lub świeżo wyciskanym sokiem z ulubionych owoców zapewnimy sobie około 6 godzin jasnego umysłu i ciała pełnego energii. To o wiele dłużej niż w przypadku kawy. Dzieje się tak dlatego, że guaranina, czyli kofeina występująca w guaranie uwalnia się dłużej, przez co jej działanie jest przez nas odczuwalne dłużej. Poziom pobudzenia jest stały, a nie skokowy jak to ma miejsce w przypadku kawy.

Do innych zalet guarany należy to, iż:

  • przeciwdziała bólom głowy i migrenom,
  • nie podrażnia żołądka,
  • wspomaga regenerację mięśni po wysiłku,
  • zwiększa wydajność treningu biegowego lub ćwiczeń na siłowni,
  • przeciwdziała wystąpieniu fazy katabolicznej, czyli rozpadzie tkanki mięśniowej,
  • ma działanie termoregulujące,
  • posiada również właściwości antyoksydacyjne, więc przeciwdziała starzeniu się komórek organizmu,
  • stosowana na skalp stymuluje porost włosów,
  • ma działanie antycellulitowe.

Kto nie powinien przesadzać z tym suplementem?

Chociaż guarana proszek (https://www.bee.pl/targroch-guarana-proszek-500-g_p997608.html) jest uważana za o wiele zdrowszą alternatywę kawy, to przez to, że zawiera dużą dawkę kofeiny nie jest wskazana dla osób z problemami z nadciśnieniem i chorobami serca. Uważać też na nią powinny osoby z wrażliwym układem pokarmowym, wrzodami żołądka, dwunastnicy oraz cukrzycą. Jak wszystko w nadmiarze guarana w zbyt dużych dawkach może być szkodliwa także dla zdrowych ludzi. Jej przedawkowanie może powodować problemy ze snem lub układem trawiennym. Po przekroczeniu dobowej maksymalnej dawki mogą wystąpić skurcze mięśni, ból głowy, niepokój i drgawki.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Comments are Disabled